PROGRAM

İştirak etmək istədiyiniz tədbirləri seçin.

1 GÜN
28 sentyabr, şənbə
10:00
Şirvanşahlar Sarayı
İştirak etmək
“İrfani sirrlər” (Reinkarnasiya 6) – qrup sənət sərgisi
10:30
Şirvanşahlar Sarayı
İştirak etmək
Horizonte Ansamblının (Almaniya) çıxışı
11:00
Qoşa Qala meydanı
İştirak etmək
"El Sənəti”
I Bakı Beynəlxalq Ənənəvi Sənətkarlıq Festivalı
11:45
Muğam Klub
İştirak etmək
“Xəttatlıq lövhəsi: təsəvvüfdə Tvitterin erkən forması” Dr. Alan Godlasın (ABŞ) mühazirəsi (ingilis dilində azərbaycan dilinə tərcümə ilə)
14:00
Şirvanşahlar Sarayı
İştirak etmək
Michael Hess`in (Almaniya) “Məndə sığar iki cahan...: Azərbaycanın ölməz şairi İmaədəddin Nəsimi” kitabının təqdimatı
15:00
Xalça Muzeyi
İştirak etmək
Nəsimi poeziyasından ilhamlanan xalça eskizləri sərgisinin açılışı
15:30
Xalça Muzeyi
İştirak etmək
Orxan Mir-Qasımovun (BirləşmişKrallıq- Azərbaycan) “Güc sözləri: Orta əsr İslamında Şiyəlik və Sufilik arasındakı Hürufi təlimləri” kitabının təqdimatı
16:30
Nizami Kino Mərkəzi
İştirak etmək
SIGNIS Film nümayişi: Aki Kaurismaki-nin (Finlandiya) “Ümidin o biri üzü” filmi (Azərbaycan dilində subtitrlər ilə)
16:30
Beynəlxalq Muğam Mərkəzi
İştirak etmək
“Carmalogic (Karma məntiqi). Taleyin 54 qanunu” – Aleksey Sıtnikovun (Rusiya) mühazirəsi (Azərbaycan dilində subtitrlər ilə)
18:30
Milli Dram Teatrı
İştirak etmək
"Candoco" və "Lost dog" qruplarının birgə hazırladığı "Arqonavtlar" beynəlxalq rəqs tamaşası və "Candoco" rəqs qrupunun (Böyük Britaniya) ifasında "Üz-üzə" (Face In) və "İkimiz də bilirik" (You and I Know) tamaşaları
22:00
Kamera və Orqan Musiqisi Zalı
İştirak etmək
Tallin Oğlanlar Xoru (Estoniya) və Horizonte Ansamblı (Almaniya)
2 GÜN
29 sentyabr, bazar
11:00
Şamaxı
İştirak etmək
Şamaxı gəzintisi
12:00
Şamaxı
İştirak etmək
"“Şamaxı Antologiyası” əlyazmasına dair sərginin yerli muzeydə təqdimatı - Zahra Orkestrinin (Əfqanıstan) “Detaché” və “İnci” Ansamblları (Azərbaycan) ilə birgə çıxışı"
14:00
Meysəri kəndi
İştirak etmək
Nəsimi heykəl installasiyasının açılışı
14:30
Meysəri kəndi
İştirak etmək
Mədəniyyət Nazirliyinin “ SÖZ” Ədəbiyyat layihəsinin elan etdiyi Nəsimi yaradıcılığından ilhamlanan şeir müsabiqəsinin qaliblərinin elan olunması və şeir məclisi
15:00
Meysəri kəndi
İştirak etmək
Nəsimi poeziyası üzərində muğam konserti
21:00
Azərbaycan Dövlət Filarmoniyası
İştirak etmək
“Səmimi dialoqlar” musiqi layihəsi - Salman Qəmbərov (Azərbaycan), Michel Godard (Fransa), Margriet Buchberger (Almaniya), Wu Wei (Çin)
3 GÜN
30 sentyabr, bazar ertəsi
11:00
Qala Arxeoloji-Etnoqrafik Kompleksi
İştirak etmək
“Music in stone” və “From waste - to art” heykəltaraşlıq və yenidən emal sənəti üzrə simpoziumları ilə tanışlıq
14:00
Qalada İnzibati Anbar
İştirak etmək
“Danışan Divarlar” urban sənəti layihəsi + “Ümidin yaranması” layihəsinin nümayişi
16:30
Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzi
Yalnız dəvətnamə ilə
“Leyla. Fons Vitae” – Leyla Əliyeva və Leyla Bəyimin iştirakı ilə poeziya tamaşası
19:30
Gənc Tamaşaçılar Teatrı
İştirak etmək
“Cosmic Love” Klara Furey Rəqs Qrupunun (Kanada) tamaşası
21:00
Opera və Balet Teatrı
İştirak etmək
“İztirablı könül” Anhui Əyaləti Huijing Teatrının tamaşası (Çin) (Azərbaycan dilində subtitrlər ilə)
4 GÜN
01 oktyabr, çərşənbə axşamı
10:00
Bakı Kitab Mərkəzi
İştirak etmək
Nəsimiyə paralellər: bir italyan şairinin Nəsimiyə dair qeydləri - David Rondoni (İtaliya) (italyan dilində, Azərbaycan dilinə tərcümə ilə)
11:00
Bakı Kitab Mərkəzi
İştirak etmək
Nəsimiyə paralellər: Lütfi Zadənin nəzəriyyəsində varlığın qeyri-mükəmməlliyi məfhumu - Zeyqəm Əzizov (Birləşmiş Krallıq- Azərbaycan) (ingilis dilində, Azərbaycan dilinə tərcümə ilə)
12:00
Bakı Kitab Mərkəzi
İştirak etmək
Məzmun və kontekslər – Nəsiminin seçilmiş qəzəlinə müxtəlif təfsir yanaşmalarının müzakirəsi (Azərbaycan dilində, ingilis dilinə tərcümə ilə)
19:00
Heydər Əliyev Mərkəzi
İştirak etmək
Sərgilər: Ahmet Günəştəkin (Türkiyə) fərdi sərgisi, Live Life, “Tarixi şah əsərləri”
20:00
Heydər Əliyev Mərkəzi
Yalnız dəvətnamə ilə
Bağlanış qala-tamaşası: Ü.Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri, Dan Tepfer (ABŞ), “Əsrlərin sədası” ansamblı - Azərbaycan, Türkiyə, İran, İordaniya, Mərakeşdən gənc ənənəvi musiqi ifaçıları"
22:00
Bakı Media Mərkəzi
Yalnız dəvətnamə ilə
Dudu Tassa&The Kuwaitis (İsrail)

“Hərəkətli misralar” – video poeziya nümunələrindən ibarət beynəlxalq proqram bütün festival boyu KichikGalArt Qalereyasında, hər gün saat 11:00-dan 19:00-dək nümayiş olunacaq.

5 GÜN QALIB